Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2011

Χατ-τρικ και ρεκόρ ο Μέσι, ζορίστηκε η Ρεάλ

Δύσκολες στιγμές πέρασε η Ρεάλ Μαδρίτης στο “Ανοέτα” αλλά τελικώς κατάφερε να φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης (1-0). Αντιθέτως η Μπαρτσελόνα έκανε το Σαββατόβραδο υγιεινό περίπατο: 5-0 τη Μαγιόρκα με σόου Μέσι.
Μπροστά σε 28.800 θεατές στην έδρα της Σοσιεδάδ, η Ρεάλ σκόραρε στο 9' με τον Ιγκουαΐν και διαφύλαξε στο β' μέρος αυτό το γκολ, κυρίως χάρη σε δυο-τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις του Κασίγιας. Ο Αργεντινός έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα, όσα έχει και ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Σε επεισόδια μεταξύ οπαδών των δυο ομάδων πριν από το ματς, μαχαιρώθηκε ένα άτομο σε μπαρ του Σαν Σεμπαστιάν ενώ ένταση και ζημιές προκλήθηκαν στον περιβάλλοντα χώρο του “Ανοέτα”.

Στο Καμπ Νου (80.635 εισιτήρια) ο Λιονέλ Μέσι έγραψε ιστορία. Έγινε ο παίκτης που πέτυχε το πιο γρήγορο χατ τρικ στην ιστορία της Μπαρτσελόνα σκοράροντας σε 17 λεπτά: 14' 22' και 31'! Το προηγούμενο ήταν του Ετό που πριν από τρία χρόνια κατά της Αλμετία είχε βάλει τρία γκολ μέσα σε 23 λεπτά. Μ' αυτό το χατ τρικ ο Μέσι πέρασε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 13 γκολ.

Στο 5-0 επί της Μαγιόρκα πέτυχε το παρθενικό του γκολ με την Μπαρτσελόνα ο 20χρονος μεσοεπιθετικός Ισαάκ Κουένκα που προέρχεται από την β' ομάδα. Επίσης για όγδοο σερί ματς ο Βίκτορ Βαλντές κράτησε το μηδέν στην εστία. Σσυμπλήρωσε 787 λεπτά με καθαρή την εστία του και θέλει άλλα 37 λεπτά για να σπάσει το ρεκόρ του συλλόγου που κατέχει από τη σεζόν 1972-73 ο Μιγκέλ Ρέινα. Ο πατέρας του νυν τερματοφύλακα της Λίβερπουλ είχε κρατήσει το “μηδέν” για 824 λεπτά. Είναι πολύ πιθανό ο Βαλντές να καταρρίψει το ρεκόρ την ερχόμενη Τρίτη στο Πλζεν για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η βαθμολογία στην κορυφή: Ρεάλ Μαδρίτης 25, Μπαρτσελόνα 24, Λεβάντε 23, Βαλένθια 21, Σεβίλη 17, Εσπανιόλ 15, Μάλαγα 13, Μπιλμπάο 12, Βαγιεκάνο 12, Μπέτις 12